1/5
logo_sade.png
  • facebook
  • instagram

תרבות בת־קיימא

תהליכי אמנות ופרמקלצ'ר

תכנית בת שנים-עשר מפגשים להעמקה בתהליכי יצירה מתוך קשר בין אמנות וסביבה

מסגרת להעמקה בתהליכי יצירה

מתוך קשר

בין אמנות וסביבה.

image_sade_1.png

שדה היא תכנית רב-תחומית ליצירה, המפגישה אמנים ואמניות עם עולם־התוכן האקולוגי על פי גישת ה"פרמקלצ'ר" (Permaculture), ביער המאכל בית לחם הגלילית.

 

מפגש זה מוקדש ליצירת פרקטיקות ונקודות־מבט חדשות לתהליכי יצירה באמנות ובמציאות. יער המאכל הוא מיקרוקוסמוס לתהליכי יצירה מקיימים ומקום המשקף את גישת הפרמקלצ'ר באופן פשוט וישיר.

מה זה

פרמקלצ'ר?

פרמקלצ'ר היא גישה הוליסטית ליצירת מערכות מקיימות, הנובעת מעולם־התוכן של חקר הסביבה וטיפוחה ורואה את התרבות האנושית וסביבתה הפיזית כמערכת אחת.

 

במקור, המונח "פרמקלצ'ר" הוא צירוף של 'חקלאות' ו-'בת־-קיימא' (Permanent + Agriculture).

01_sade_brown.png
icon_bag.png

לאורך השנים הושגה ההבנה, כי שינוי במערכת הסביבתית מחייבת שינוי המערכות האנושיות וכי יישום עקרונות הפרמקלצ'ר בחקלאות תלוי ביישומם בתחומים חברתיים וכלכליים, כך שהוראת המונח השתתנה ל-'תרבות בת־-קיימא' (Permanent +Culture) והגישה התרחבה לתחומים נוספים.

 

בשדה ניצור ביחס לשדה־האמנות כאתר מרכזי בהבניית התרבות, לצד למידה והתנסות בתהליכים המתרחשים ביער המאכל.

02_sade_brown_edited.png
 
 

מי מגיע לשדה?

אמנים, אמניות, בוגרי תכניות ומוסדות ללימודי אמנות מכל תחומי האמנות: אמנות פלסטית, חזותית, מוסיקה, מחול, עיצוב וכו'. א/נשים שמתרגלות/ים וחיים/ות יצירה.

 

בתכנית לא נלמד טכניקה, לכן חשוב שמשתתפות/י התכנית יגיעו עם כלים בתחום בו העמיקו בעבר ויש להם/ן כלים בסיסיים להביע את עצמם/ן דרך מדיה אמנותית אחת לפחות.

 

יוצרים ויוצרות שהסביבה מסקרנת אותם/ן, שרוצים/ות להתחבר לטבע, שהסביבה חשובה להם/ן, שמוכנות/ים לפתוח את הראש, א.נשים יצירתיים שרואים/ות את עצמם/ן כפורצי/ות דרך, מחדשים/ות, אקטיביסטים/יות, לא ממש מתאימים/ות למיינסטרים.

 

אמנים/יות שחשובה להם ההשפעה של האמנות שלהם על סביבה, על קהילה, שמוצאים/ות קשר בין אמנות ואחריות. כל מי שרוצה לפתוח את הראש הלב והגוף לגישות ונקודות מבט חדשות.

03_sade_brown.png
1.jpg

שדה

סתיו-חורף

6.10.21 - 21. 29.12

שדה
חורף-
אביב

19.1.22 - 22. 13.4

מפגשי שדה יתקיימו

בימי רביעי בין השעות 9:30-15:30

book_icon.png

מה נלמד?

חקלאות ביתית מעשית

גינון שמיטיב עם הסביבה – היצורים החיים בה ומשאבי הטבע – בניגוד לגינון הקונבנציונאלי היום, שעלול להיות בזבזני במשאבים ולהיות מפגע אקולוגי. הפרקטיקות, שכוללות גם גינון־מזון (חקלאות), נובעות מעקרונות הפרמקלצ'ר. כלים מעשיים להקמת גינת־מאכל מניבה ובריאה, שתהיה קלה לתחזוקה, שיהיה בה ניצול־משאבים אופטימלי והפחתת תשומות חיצוניות.

 

תהליכי יצירה

מתוך הלמידה התיאורטית והמעשית של גישת הפרמקלצ'ר, נצא למסע יצירה אישי וקבוצתי. כל משתתפ/ת תעבוד על תהליך יצירה מתמשך לאורך המפגשים, תוך משחק עם אופני יצירה וחשיבה הלקוחים מתוך עולם הפרמקלצ'ר ומותאמים לסביבת יער המאכל.

us.png

מי אנחנו?

יולי וניצן בצר

מדריכי פרמקלצ'ר, מקימי יער המאכל:

ניצן בצר- עסק בהקמה וליווי של יערות מאכל ומרחבים אקולוגיים, בוגר קורס עומק ביערות מאכל של יער המאכל בקדרון וקורס PDC של 'חווה ואדם'. מדריך טיסה, בוגר תואר שני בניהול מערכות חינוך בלתי פורמליות ומורה ליוגה.

 

יולי בצר- מנכ"ל ושותפה BKind world LTD, מנחת מעגלי נשים (בוגרת 'בגוף אשה'), תואר ראשון בפיתוח סביבתי- אונ' בן גוריון, בוגרת תכנית העתודה לשלטון מקומי.

עלמה ליבנה

מנחה תהליכי יצירה: מיצגנית (פרפורמרית), כוריוגראפית ומורה לתנועה. (בקרוב) בוגרת תואר שני באקדמיה למחול ומוסיקה בירושלים, בוגרת קורס גינון פרמקלצ'ר 'חווה ואדם'. ממקימות המסלול לאמנות-חינוך-קיימות בירושלים (2013-2015), יוצרת פעילה, הופיעה עם יצירותיה בארץ ובעולם.

יער המאכל

בבית לחם הגלילית יולי וניצן בצר מטפחים שישה דונם לכדי מקום נעים ומקיים, המהווה אבן שואבת למפגשים טובים בין אנשים, נותן גג ליוזמות מבורכות ותרבות מקומית, מהווה מרכז למידה לחקלאות בת-קיימא למתעניינים, מבריא את האדמה ומהווה מערכת אקולוגית חיה ושמחה, מעורר השראה ועושה נעים בלב.

 

שדה 24.jpg
open_days.png

מוזמנות ומוזמנים להגיע ולהתרשם!

יום פתוח צהריים 

פרטים בקרוב

יום פתוח בוקר

23.6.21

10:30-13:30

הרשמה לשדה סתיו-חורף

מחיר בהרשמה מוקדמת: 3,500 שח

מחיר רגיל: 3,800 שח

השאירו פרטים

להרשמה לימים הפתוחים, מידע נוסף וכל שאלה, השאירו פרטים ונחזור אליכם/ן.
חפשו אותנו גם ברשתות החברתיות:

  • Facebook
  • Instagram
plant_icon.png

תודה

Design Liron Sabag | Photograhpy Julia Berezina

© כל הזכויות שמורות לשדה, 2021