1/5
logo_sade.png
  • facebook
  • instagram

תרבות בת־קיימא

תהליכי אמנות ופרמקלצ'ר

תכנית בת שנים-עשר מפגשים להעמקה בתהליכי יצירה מתוך קשר בין יצירה, גוף וסביבה

מסגרת להעמקה בתהליכי יצירה

מתוך קשר

בין אמנות וסביבה.

image_sade_1.png

שׂדה היא פלטפורמה ללמידת הקשר בין אמנות וסביבה. קורס שדה חורף-אביב מתמקד בתנועה ואמנות הגוף.
 

זהו קורס ראשון ויחיד מסוגו בארץ, המשלב באופן מעשי והתנסותי בין שני עולמות תוכן: קיימות על פי גישת ה"פרמקלצ'ר" (Permaculture) ותנועה על פי גישות עכשוויות. הקורס מזמין אותך לגלות אפשרויות ביטוי חדשות ומשמעותיות מתוך התבוננות מחודשת בתהליכים אמנותיים-יצירתיים בגוף ובטבע.
הקורס פתוח לכל המינים ולכל הגילאים, עם או בלי נסיון, רב- הגוניות שהוא מזמן הוא חלק משמעותי ומובנה בחשיבה וביישום הקורס. כל משתתפ/ת מביא מעולמו/ה ונסיונו/ה לתוך התהליך. המפגשים יתקיימו ב״
יער המאכל בית לחם הגלילית״,  שהוא מיקרוקוסמוס לתהליכי יצירה מקיימים ומקום המשקף את גישת הפרמקלצ'ר באופן פשוט וישיר.

מה זה

פרמקלצ'ר?

פרמקלצ'ר היא גישה הוליסטית ליצירת מערכות מקיימות, הנובעת מעולם־התוכן של חקר הסביבה וטיפוחה ורואה את התרבות האנושית וסביבתה הפיזית כמערכת אחת.

במקור, המונח "פרמקלצ'ר" הוא צירוף של 'חקלאות' ו-'בת־-קיימא' (Permanent + Agriculture).
לאורך השנים הושגה ההבנה, כי שינוי במערכת הסביבתית מחייבת שינוי המערכות האנושיות וכי יישום עקרונות הפרמקלצ'ר בחקלאות תלוי ביישומם בתחומים חברתיים וכלכליים, כך שהוראת המונח השתתנה ל-'תרבות בת־-קיימא' (Permanent +Culture) והגישה התרחבה לתחומים נוספים.

01_sade_brown.png
icon_bag.png

פרמקלצ׳ר היא גוף ידע שנצבר סביב השאלה- איך אפשר לייצר מערכות (טבעיות או תרבותיות) המניבות תוצרת מספקת ומקיימות לדורות הבאים? את העקרונות שמניחה גישת הפרמקלצ׳ר ניתן להכיל על מערכות יצרניות שונות. בקורס שדה נלמד כיצד ליישם את תכני הפרמקלצ׳ר בהקשר החקלאי-גינוני, במרחב הביתי של כל משתתפ/ת ונקבל מענה על תהיות ובעיות הקשורות ליישום.

לצד זה נגלה כיצד ניתן לייצר אמנות משמעותית, לא בזבזנית, חסכונית במשאבים, באנרגיה יצרנית ובכלל זה- נתייחס להיביטים ״שקופים״ שבדרך כלל אינם נכללים בתהליך רגיל של לימוד אמנות. תהליך ״רגיל״ שם את התוצר במרכז. ב״שדה״ נשים את ההקשר והיחסים בין היצירה והתנאים להיווצרותה וקיומה במרכז, נלמד איך לייצר יחסים מיטיבים בין יוצרים-משאבים-תוצרים-קהל/צרכנים. ממפגש למפגש נפתח פרויקט אמנותי- כל יוצר/ת בתחומו/ה, הנשען על עקרונות, תהליכים והלכי מחשבה יצירתיים הקשורים בפרמקלצ׳ר. הפרויקט הוא המשכי ומתפתח. 

02_sade_brown_edited.png
 
 

הקורס הקרוב

קורס חקלאות ביתית בגישת הפרמקלצ׳ר בשילוב עם אמנות הגוף והתנועה. מה נלמד?
 

- אילתור על פי עקרונות הפרמקלצ׳ר

- מחול עכשווי

- אילתור המגע (contact improv)

- תנועה ויצירה תלויית מקום (site specific)

- מחקר תנועתי

- ביטוי אישי בתנועה מתוך קשר והקשבה.

*לסילבוס המלא- השאירו פרטים

03_sade_brown.png
1.jpg

שדה

סתיו-חורף

6.10.21 - 21. 29.12

שדה
חורף-
אביב

19.1.22 - 22. 13.4

book_icon.png

יום בשדה

מפגשי "שדה" יתקיימו בכל יום רביעי משעה 9:30 עד 15:30 למשך שנים עשר שבועות.
יום ב"שדה": 
9:30- פרמקלצ'ר עם יולי
11:45- הפסקת צהריים
12:30-אמנות הגוף והתנועה עם עלמה
15:30- נגמר היום.


 חקלאות ביתית מעשית

גינון שמיטיב עם הסביבה – היצורים החיים בה ומשאבי הטבע – בניגוד לגינון הקונבנציונאלי היום, שעלול להיות בזבזני במשאבים ולהיות מפגע אקולוגי. הפרקטיקות, שכוללות גם גינון־מזון (חקלאות), נובעות מעקרונות הפרמקלצ'ר. כלים מעשיים להקמת גינת־מאכל מניבה ובריאה, שתהיה קלה לתחזוקה, שיהיה בה ניצול־משאבים אופטימלי והפחתת תשומות חיצוניות.

 

תהליכי יצירה בגוף ותנועה

מתוך הלמידה התיאורטית והמעשית של גישת הפרמקלצ'ר, נצא למסע אישי וקבוצתי בתנועה ואמנות-הגוף. לאורך הקורס ננוע, נאלתר וניצור, בהתכתבות עם אופני יצירה וחשיבה הלקוחים מתוך עולם הפרמקלצ'ר ומותאמים לסביבת יער המאכל.
בסיום הקורס תהיה הזדמנות להציג תוצר  שיתגבש מתוך התהליכים האישיים והקבוצתיים שנעבור בקורס וישקף אותם. בסיום הקורס ניתן לקבל תעודת השתתפות מטעמנו.

us.png

מי אנחנו?

יער המאכל

בבית לחם הגלילית יולי וניצן בצר מטפחים שישה דונם לכדי מקום נעים ומקיים, המהווה אבן שואבת למפגשים טובים בין אנשים, נותן גג ליוזמות מבורכות ותרבות מקומית, מהווה מרכז למידה לחקלאות בת-קיימא למתעניינים, מבריא את האדמה ומהווה מערכת אקולוגית חיה ושמחה, מעורר השראה ועושה נעים בלב.

 

201482555_126249222950505_5180802323741592255_n.jpg

עלמה ליבנה

מנחה תהליכי יצירה: מיצגנית (פרפורמרית), כוריוגראפית ומורה לתנועה. (בקרוב) בוגרת תואר שני באקדמיה למחול ומוסיקה בירושלים, בוגרת קורס גינון פרמקלצ'ר 'חווה ואדם'. ממקימות המסלול לאמנות-חינוך-קיימות בירושלים (2013-2015), יוצרת פעילה, הופיעה עם יצירותיה בארץ ובעולם.

יולי וניצן בצר

מדריכי פרמקלצ'ר, מקימי יער המאכל:

ניצן בצר- עסק בהקמה וליווי של יערות מאכל ומרחבים אקולוגיים, בוגר קורס עומק ביערות מאכל של יער המאכל בקדרון וקורס PDC של 'חווה ואדם'. מדריך טיסה, בוגר תואר שני בניהול מערכות חינוך בלתי פורמליות ומורה ליוגה.

 

יולי בצר- מנכ"ל ושותפה BKind world LTD, מנחת מעגלי נשים (בוגרת 'בגוף אשה'), תואר ראשון בפיתוח סביבתי- אונ' בן גוריון, בוגרת תכנית העתודה לשלטון מקומי.

שדה 24.jpg

אני רוצה להירשם!

הרשמה לשדה חורף-אביב

מחיר בהרשמה מוקדמת: 3,500 שח

מחיר רגיל: 3,800 שח

השאירו פרטים

להרשמה, מידע נוסף וכל שאלה, השאירו פרטים ונחזור אליכם/ן.
חפשו אותנו גם ברשתות החברתיות:

  • Facebook
  • Instagram
plant_icon.png

תודה

Design Liron Sabag | Photograhpy Julia Berezina

© כל הזכויות שמורות לשדה, 2021